ZŠ - Žáci prováděli na Červené Lhotě

 

V sobotu 20. května se jedenáct žáků základní školy stalo průvodci na Červené Lhotě. Návštěvníky zámku nečekala běžná prohlídka expozice ve skupině, ale řetězové provádění. Zámek si mohli procházet samostatně a libovolně dlouho, neboť v každé místnosti na ně čekal žák deštenské školy ochotný podat potřebné informace a odpovědět na zvědavé otázky. Žáci naší školy obstáli a u návštěvníku se jejich působení setkalo s pozitivním ohlasem.

Sobotním prováděním vyvrcholil výukový program, jehož smyslem bylo seznámit žáky s kulturní historií regionu a hlavně vést je k schopnosti pracovat s informacemi, kultivovaně se vyjadřovat, mluvit před lidmi a jednat s nimi. Tedy k dovednostem, které jsou pro každého z nás nesmírně užitečné. Obohacením byla pro děti už jen doba, kterou strávili v krásném a podnětném prostředí zámku a fundovaný výklad pana kastelána Tomáše Horyny.

Vadou na kráse je skutečnost, že provádění se zúčastnila pouze polovina žáků 8. a 9. třídy. Zde musím znovu apelovat na rodiče, že škola může žákům nabízet sebelepší vzdělávací programy, ale bez spolupráce rodičů jsou její možnosti omezené. Pokud se děti nesetkávají s účastí rodičů na jejich vzdělávání a se zájmem o ně, vítězí u části z nich lenost a školní výsledky jsou pak nevalné. Základní škola je opravdu základem, který není-li bytelný, schopnost dále se učit, studovat, profesní dráha, občanský život, orientace ve světě a životě dostávají vážné trhliny.

Mgr. Petr Šulc

Fotografie naleznete ZDE

ZŠ a MŠ Deštná
náměstí Míru 44
378 25 Deštná
ředitel školy: 384 384 280,
mobil: 602 959 505
školní jídelna: 384 384 263
školní družina: 723 757 227
mateř. škola: 384 384 593
reditel@zs-destna.cz